Eesti Autoomanike Liit tegi täna Toompeal peetud automaksuvastasel meeleavaldusel teatavaks organisatsiooni 2023. aasta „Aasta Juht“ ja „Aasta Sumps“ pälvinud aunimetuse pälvinud inimeste nimed.

„Aasta Juhi“ aunimetuse pälvis president Alar Karis, „Aasta Sumpsi“ tiitli otsustas EAOL juhatus sel aastal anda rahandusminister Mart Võrklaevale. Autoomanike liidu esimees Priit Tammeraidi sõnul on president Alar Karis näidanud end põhimõttekindla juhina, kritiseerides muuhulgas argumenteeritult ka koalitsiooni soovi kehtestada täiendav automaks. „Alar Karise panus Eesti avalikku debatti ja demokraatia arendamisse on olnud märkimisväärne,“ ütles Tammeraid.

Aunimetusega koos annab EAOLi juhatus presidendile üle pühendusega baromeetri ja Eesti ettevõtte käekella AEGAON mudeli „Peacemaker“. Tammeraidi sõnul omavad mõlemad meened tugevat sümboolset tähendust, sest presidendil peab olema tarkust ette näha nii tormituuli kui olla rahusobitaja (inglise keeles Peacemaker).

Mart Võrklaev pälvis „Aasta Sumpsi“ tiitli automaksu väljatöötamise kava eestvedamise eest. „Kuigi summutil on sisepõlemismootoriga auto puhul täita väga oluline roll, on tema ka just see osa masinavärgist, mis puhub avalikku ruumi sooja väljaheitegaasi. Nii on see ka rahandusministri puhul – kuigi automaksu põhimõte tuleneb kolme erakonna sõlmitud koalitsioonilepingust, jääb ebameeldiva sooja õhu levitamine just Võrklaeva õlgadele,“ ütles Tammeraid.

EAOL annab tiitliga kaasa lõhkise summuti, mis on võetud tänasel meeleavaldusel lavana kasutusel olnud veoauto GAZ-63 alt. „Summuti lendas lõhki siis, kui seal plahvatas sinna voolanud kütus,“ ütles Tammeraid. Summutile ehk „sumpsile“ on lisatud plaat, millele on kirjutatud pühendus „Liigne ahnus ajab pilli lõhki“.   

Eesti Autoomanike Liit esitas enda ettepaneku automaksu mitte kehtestada juuni lõpus peetud rahandusministeeriumi ümarlaual. Lisaks kogus EAOL automaksu vastu kokku 77 422 digiallkirju, millest 11 877 digiallkirja koguti petitsioon.ee  ja 65 565 rahvaalgatus.ee keskkonna kaudu. Digiallkirjad edastati riigikogule eelmise nädala lõpus. Allkirjade sümboolsel üleandmise tseremoonial andis EAOL esindus Riigikogu esimees Lauri Hussarile üle ka kollast kaarti sümboliseeriva kollase vahtralehe ja õige menetluskäigu valimiseks mõeldud neljakäigulise veoauto käigukanginupu.