Koputa oma rahvasaadiku südametunnistusele enne, kui on lootusetult hilja!

Mootorsõidukimaks suunati teisele lugemisele!

Peale 2023. aasta Riigikogu valimisi leidis Eesti ühiskond end pretsenditust olukorrast, kus emotsionaalsele ja sisutühjale valimisperioodile järgnesid ootamatud maksutõusud. Neist enim on inimeste õiglustunnet riivanud mootorsõidukimaksu (ehk automaksu) kehtestamise kavatsus.

Tuletame meelde, et MTÜ Eesti Autoomanike Liit kogus “automaksu” digiplatvormidel kokku 77 442 allkirja, mis on Eesti allkirjade kogumise rekord. Augusti lõpus avaldatud Kantar Emori uuringu kohaselt ei toetanud 70 protsenti täiendava automaksu kehtestamist.

Allkirjade rohkuse tingis osaliselt kindlasti asjaolu, et automaksu kehtestamine ei olnud 2023. aasta Riigikogu valimiste diskussiooni osa. Pigem vastupidi: ühegi täna riikogus esindust omava erakonna valimisprogrammist me mootorsõidukimaksu kehtestamise lubadust ei leidnud (tegelikult ei olnud mootorsõidukimaksu kehtestamise lubadust isegi mitte valimiskünnise alla jäänud Roheliste valimisprogrammis).

Selle asemel leidis Reformierakond oma valimisprogrammis, et “Viime tavapärasest tugevama majanduskasvu korral kroonilises puudujäägis oleva riigieelarve tasakaalu nelja aastaga.
Eelarvetulusid tuleb kasvatada maksukoormust tõstmata innovaatilise ja teadmismahuka majanduse abil ning tarkade kuluvalikute ja struktuursete reformidega.

Ajutiste kulutuste ja majandusolukorra olulise halvenemise puhuks peavad riigil ja omavalitsustel olema piisavad finantspuhvrid ja usaldusväärsus, et laenuvajaduse korral puudujääk soodsalt katta.”

On arusaadav, et Reformierakonnale hääle andnud inimene ei osanud ette näha ei käibemaksu tõusu ega tulumaksumääru tõusu: raskest olukorrast lubati välja tulla “tarkade kuluvalikute”, mitte automaksu kehtestamisega.

Sotsiaaldemokraadid rõhutasid, et “toimetulek on julgeolek”. Ometigi on nende saadikud täna andmas “jah”-sõna eelnõule, mis kehtestab ühe Euroopa kõrgema kütuseaktsiisiga riigis kõrge ja talumatu automaksu – näiteks erinevalt mitmetest Euroopa riikidest (sealhulgas Saksamaa ja Rootsi), ei piirduta Eestis vaid aastamaksuga, vaid hakatakse inimestelt kasseerima tuhandetesse eurodesse ulatuvat registreerimismaksu. Eesti autod muutuvad teiste Euroopa riikidega võrreldes ebaproportsionaalselt kalliks, meie autopark vananeb. Ebaturvalistesse autodesse “nügitud” inimesed vaesuvad veelgi.

Kutsume Sind üles kirjutama rahvasaadikule. Sellele samale reformierakondlasele, eesti200lasele ja sotsiaaldemokraadile, kes Sinult naeratades hääle võttis. Sul, ja meil kõigil, on õigus olla oma rahvasaadikuga pidevas kontaktis.

Kui Sa ei tea, mida kirjutada, siis pakume Sulle välja teksti:

Hea rahvasaadik!

Mul on kahju, et Sa ei rääkinud minuga ausalt ja ei öelnud, et valituks osutudes annad Sa minult saadud hääle, automaksu toetuseks. Annan teada, et juhul, kui kavatsed tõepoolest toetada mootorsõidukimaksu eelnõu, kaotad Sa nii minu kui minu lähedaste toetuse.

Sest oled andmas “jah”-sõna eelnõule, mis kehtestab ühe Euroopa kõrgema kütuseaktsiisiga riigis kõrge ja talumatu automaksu – näiteks erinevalt mitmetest Euroopa riikidest (sealhulgas Saksamaa ja Rootsi), ei piirduta Eestis Võrklaeva esitatud eelnõu heakskiitmisel vaid aastamaksuga, vaid hakatakse inimestelt kasseerima tuhandetesse eurodesse ulatuvat registreerimismaksu. Eesti autod muutuvad teiste Euroopa riikidega võrreldes ebaproportsionaalselt kalliks, meie autopark vananeb. Ebaturvalistesse autodesse “nügitud” inimesed vaesuvad veelgi.
Inimesed, kes sõidavad oma hobiauto või mootorrattaga loetud kilomeetrid aastas, hakkavad maksma iga-aastast maksu lihtsalt sellepärast, et nende nimel on sõiduk. Ka see on midagi sellist, mida me teistes riikides ei näe.

Mina ja teised liiklejad maksame sel aastal riigieelarvesse 520 miljonit kütuseaktsiisi, millest teedevõrku läheb kokku napilt 200 miljonit eurot. Me oleme vaikides leppinud käibemaksu- ja tulumaksumäärade tõusuga. See ei ole meie jaoks kaugeltki kerge, sest elukalliduse tõus mõjutab oluliselt meie toimetulekut.

Automaks on viimane piisk. Annan Sulle aegsasti märku, et 2027. aasta valimistel tuleb nii Sinul, hea rahvasaadik, kui ka Sinu erakonnal valmis olla katastroofiks – me ei võta Sind enam sõbralikult vastu kohalikes kultuurimajades ja me viskame maha pastaka, mida meile naeratades üritad pihku suruda. Me oleme solvunud, pettunud ja viime oma hääled mujale.

Sul on võimalus veel meiega leppida – ütle automaksule “ei”!

Sinu (endine?) valija


Kuna Isamaa ja EKRE on väljendanud enda vastuseisu automaksu avalikult, soovitame kirjutada neile saadikutele, kes kuuluvad kas koalitsiooni või on fraktsioonitud – viimaste seas on need poliitikud, kes on peale valimisi erakonda vahetanud ja asuvad nüüd koalitsiooni poolel.

Aadressid leiad siit:
Eesti Reformierakonna fraktsioon
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon
Eesti 200 fraktsioon

Koalitsiooni tegevust toetavad ka endised keskerakondlased Tanel Kiik (tanel.kiik@riigikogu.ee), Ester Karuse (ester.karuse@riigikogu.ee), Maria Jufereva Skuratovski (maria.jufereva-skuratovski@riigikogu.ee) ja Andre Hanimägi (andre.hanimagi@riigikogu.ee)

Kui Sa endiselt veel kahtled, kas tasub kirjutada, siis vaata veelkord kalkulatsioone sellest, mis Sind TEGELIKULT ees ootab: